A néni fájlalta a lábát. Puha, fehér, visszerekkel átszőtt vádliját körbefáslizta, a fásli végét rögzítette a biztosítótűvel, aztán azt mondta a lelenc kislánynak, hogy ma szépen eljön vele a Hitközségbe, és mindenkinek bemutatkozik az irodán. Ha megjegyzi az utat, akkor holnap már egyedül is elmehet az ételhordóval az ebédért.

 
Németh András Péter felvétele

Az ingyenkoszt eredetileg csak az Edunak, Edit néni húgának járt volna a tábor miatt, de a néni mindig kapott a maradék levesből vagy tésztából, így általában mind a hárman jóllaktak: Jóska bácsi, Edu és Edit néni is. A gyerek azon gondolkodott, hogy valakit elvisznek táborozni, és utána még ingyenkosztot is kap, az nem igazságos. Az intézetből csak a legjobbakat meg a tébécéseket vitték táborba, de utána, amikor visszajöttek, azok is ugyanolyan rendes ebédet kaptak, mint a többiek. Amíg ezen töprengett, addig a néni azt számolgatta, hogy ez a kis vézna lány csak nem eszik annyit, hogy négyüknek ne jusson elég: egyikük se szólt közben egy szót se. A pléh ételhordónak három emelete volt, ezt illesztgette össze a kislány, a néni még egy plusz cekkert is magához vett, hogy el tudja hozni, ha jár valami gyümölcs. Az utóbbi időben zöldség meg gyümölcs alig volt, hús soha.

Az ő utcájuk macskaköves volt és kizárólag földszintes vagy egyemeletes házak álltak benne, a következő, szélesebb mellékutcában viszont már csupa többemeletes, ragyás bérház magasodott. Innen már kilátás nyílt a nagy útra, ahol a villamos közlekedett. A köszörűsnél kellett jobbra befordulni, és tovább menni a hangszórós falú házig. A köszörűs kirakatában egy nagyon apró bábu ült egy széken, és egy testéhez képest kard méretű bicskát köszörült előregörnyedve.

Amikor befejezte a mozdulatsort, kinézett a kirakat felé, aztán visszafordult, és újra kezdte. Mellette jobb és bal oldalon is pengék feküdtek, középen meg egy tábla, Fischer-féle kések minden alkalomra. A néni egy zöldre mázolt ablakot mutatott odafent, hogy ezt kell figyelni messziről, az Edu is ebből szokta tudni, hol kell befordulnia, de a kislány inkább a kerek, szürke tölcséres fali hangszórót jegyezte meg, mert az ismerős volt neki: olyan a nevelőintézetben is volt az udvaron.

A hitközségi bejáratához rövid lépcsőn kellett felmenni, és a néni újra elhadarta, hogy köszönjön szépen mindenkinek, ne hozzon ám szégyent a fejére. Megigazította rajta a szoknyát, aztán becsöngetett.

Sokára nyitottak ajtót. Egy sovány, ráncos férfi jött ki, elvette az ételhordót, rá se pillantott az idegen gyerekre. A néni azt mondta, most az irodán van dolguk, és behúzta a kislányt a férfi mellett, aki nem tűnt túl szívélyesnek.

A sötét kis helyiségben négy nő tartózkodott, mindnyájan háttal ültek a falhoz tolt fiókos asztalok mellett. Érkezésükkor felálltak és kíváncsian a kislány köré gyűltek. Egyszerre kérdezgették a nevét, meg hogy hány éves, szereti-e a rizslevest és a gombócot, mert ma az van, tud-e valami szép verset, szeret-e a zsidóknál lenni, tud-e már imádkozni.

A kislányban felrémlett, hogy milyen gúnyosan nézett rá Jóska bácsi, amikor a családba érkezett, és csak ült, nem válaszolt a kérdésekre, úgyhogy próbálta összeszedni magát és legjobb tudása szerint sorra felelni mindenre. Hétéves, rizslevest ő még sohase evett, csak rizsát magába, az nem valami jó. Aztán jutott eszébe, amit az intézetben a többiektől hallott.

Tagoltan, hangosan belevágott a harmadik válaszba is, hogy a zsidókat ő nem szereti, mert azok mind büdösek és vörös a hajuk, aztán hozzátette, hogy verset is tud mondani. – Vörös kutya, vörös ló, vörös ember, egy se jó – szavalta büszkén. Imádkozni nem tud, ő csak a Pártban és Rákosi Mátyásban hisz, aki az ő megmentője. Aztán felnézett Edit nénire. A néni viszont érdekes módon nem rá nézett, hanem a négy, fokozatosan fölegyenesedő, döbbent öregasszonyra, akik zavartan bámulták ezt a kis csúnya békát és fogalmuk se volt, mit mondjanak. – Nem baj – szólalt meg végre a legkövérebb asszony, aztán visszacammogott az írógépéhez és ütni kezdte. Közben visszajött az Ernő nevű ember is, aki a bejáratnál fogadta őket, és átadta a teli ételhordót. Ő is jól megnézte magának a kislányt, és közölte, hogy sok tejet kell itatni vele, mert elég szűkmellű szegényke. A néni átvette az összecsatolt lábasokat, és azt válaszolta, hogy énekelni azért szépen tud, csak hallanák. – Majd tanítanak itten neki valami szép dalt, nézett körbe sokatmondóan az asszonyokra. – Az Ilonka néninek gyönyörű hangja van – fordult a kislányhoz –, és különben is bármit kérdezhetsz tőle, segíteni fog neked. Imádkozni meg majd megtanulsz otthon.

Visszafelé már a kislánynak kellett mutatnia az útvonalat. A második saroknál befordulni, aztán menni végig a zöld ablakos házig. Amikor odaértek, váratlanul, visszhangot verve megszólalt a hangszóró: és hadat kell üzenni azoknak az ellenséges üzelmeknek, melyek a dolgozó népünk javát szolgáló rendszabályok végrehajtását fegyelmezetlenséggel, zavarkeltéssel, helyes intézkedéseink túlhajtásával vagy félremagyarázásával meg akarják akadályozni.

A néni fel se nézett, óvatosan vitte tovább az ételhordót, nehogy kilögybölődjön a rizsleves, a kislányt viszont valami nehezen szavakba önthető, remegő lelkesedés fogta el.

Nem így a kis, arasznyi emberkét a Fischer-féle késeket reklámozó kirakatban. Amikor mellé értek, még egyszer kinézett, aztán visszafordult parányi köszörűjéhez, és a karját szaggatottan rángatva leállt.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!