A Buda-Cash és a Quaestor gyors, egymást követő bedőlését rendőrségi nyomozás követte. Ilyenkor ez teljesen normális. Az viszont különös, hogy ezzel egy időben a nyomozók elővették egy 15 évvel ezelőtt elkövetett gyilkosság aktáját is. Azt remélik, hogy a mostani esetek kapcsán eredményre jutnak az annak idején kudarcba fulladt nyomozásban.

Mi is történt 2000. január 14-én? Reichardt Ignácot, a London Bróker 46 éves vezetőjét lakása közelében, az autójában egy géppisztolysorozattal ölték meg. Alig egy órával később ugyanilyen módon végezték ki Dunaszerdahelyen az ismert alvilági figurát, Vida Tamást, aki csaknem kétmilliárd forinttal tőzsdézett. A London Brókerház rossz befektetései miatt azonban elveszítette a pénzét. Reichardt és Vida ugyanazon svájci vállalkozói és banki körökhöz kötődtek. Ezért is próbáltak a nyomozók annak idején összefüggést keresni a két gyilkosság között – amúgy sikertelenül. Sem a bérgyilkosokat – mert minden valószínűség szerint azok voltak a tettesek –, sem megbízóikat nem találták meg.

Reichardt 1999. november 4-ig volt a London Bróker Rt. igazgatósági tagja. A cég tulajdonosa az ő résztulajdonában lévő Portofinó Kft. volt. A kft. a brókerház tulajdonjogát később 100 százalékban egy svájci–izraeli befektetőcsoportra ruházta át.

Sem hely, sem idő nincs arra, hogy az akkori egész maffiahálózatot részletesen leírjam. Csak utalok arra, hogy Vida Tamás konfliktusba került a szlovákiai Pápay klánnal. „Konfliktuson” maffiáéknál egymás embereinek meggyilkolását kell érteni. Vida az után menekült Magyarországra, hogy Pápay Tibor egy virágágyásba helyezte Vida egyik emberének levágott fejét. De még e rövid összefoglalóban sem feledkezhetünk meg arról a Budapesten elfogott jordániai férfiról, aki több mint egymilliárd forintnyi tulajdont akart szerezni a London Brókerben, és akit társai megszöktettek a magyar börtönből. Azóta sem tudunk róla semmit.

De mindennek vajon mi köze van a mostani brókerbotrányhoz? Meg kell ismernünk egy új nevet: Kovács Tiborét. Ő volt a Buda-Cash brókerház egyik alapítója, majd 1998-ban – legalábbis formálisan – kiszállt a Buda-Cashből, mert büntetőeljárás indult ellene. Kovácsé volt emellett a Fővárosi Ingatlankezelő (FIK) Rt. és a Budalakk-birodalom egy része is. Az egykori sajtóhírek szerint Reichardt Ignác Kovács strómanjaként is működött, azaz ilyen módon neki is köze lehetett a Buda-Cash brókerházhoz.

A HVG szerint a rendőrség már akkor is nyomozott a Buda-Cashnél, mert egy feljelentés szerint hamis kárpótlási jegyekkel alapították a céget. Ezt a nyomozást azonban megszüntették. Tény ugyanakkor, hogy a részben Kovács által alapított Buda-Cash létrehozására felhasznált 35 millió Ft értékű kárpótlási jegyek letéti igazolása az ugyancsak Kovács tulajdonában álló FIK Rt. nevére szólt. Kovácsot azzal is vádolták, hogy az egyik cégéből úgy utalt át pénzt a Buda-Cashnek, hogy arról cégének tulajdonostársai nem is tudtak.

És miről szólnak manapság a Buda-Cashsel kapcsolatos hírek? Egyebek közt arról, hogy a brókerház által okozott, 100 milliárd forintra becsült kár 15 éven át folyó trükközés és hamis adatszolgáltatás eredménye. Vagyis lehet, hogy ez a folyamat éppen akkor kezdődött, amikor a London Bróker megbukott és amikor Reichardt Ignácot lemészárolták.

Egy nyomozás lezárása nem azonos egy jogerős ítélettel. A nyomozást bármikor folytatni lehet, amíg a bűntett el nem évül. Reichardt meggyilkolása nem évült el. De ennyi idő elteltével a siker erősen kétséges. Feltárul-e egyszer a máig kísértő múlt?

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!