„A szóba kerültek szakmai tevékenysége – mindegyiküké, kivétel nélkül – nemzetközi szempontból is jelentős. Az általuk írt filozófiai, esztétikai könyvek a modern magyar kultúra kimagasló értékei. Több tiszteletet érdemelnének – még azok részéről is, akik a magaskultúrát csak a politikai hírekből ismerik” – így vélekedik a filozófusokat ért támadásokról Gulyás Gábor filozófus és esztéta, a debreceni MODEM igazgatója, aki önmagát konzervatív szellemiségűnek tartja.

Gulyás a Facebookon tette közzé írását és a közösségi oldalon nyílt csoportot is indított, „Hagyják abba a filozófusok rágalmazását” néven.

Mint arról beszámoltunk: Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos feljelentést tett az MTA Filozófiai Kutatóintézete és a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal közötti 70 milliós támogatási szerződés miatt. A baráti filozófusokat nem lehetett legyőzni alcímmel folytatta pénteki számában a „több százmillió forintot felemésztő” filozófuspályázatok ügyének boncolgatását a Magyar Nemzet. Erre a tegnap megjelent cikkre reagál írásában Gulyás Gábor. Úgy fogalmaz: „Az elmúlt években többször megéltem, hogy balliberális szellemiségű folyóiratokban és napilapokban az általam vezetett debreceni MODEM-hez, illetőleg a hozzám kapcsolódó projektek (kiállítások, konferenciák, kiadványok) értékelése kapcsán a szakmai szempontokat felülírta a pártpolitikai attitűd. ... Szégyellném magam, ha most, amikor a másik oldalon lévő embereket ér pártpolitikai okokból szakmainak álcázott támadás, csendben maradnék.”

* * *

Nyolc éve lakom egy utcában Vajda Mihállyal, azóta figyelem, ahogy korához képest fürgén felkaptat a meredek utcán a kis közért irányában, kezében kopottas bevásárlószatyorral, majd vásárlás után hazabaktat. Szeretném jelezni, hogy nyolc éve ugyanazzal a szatyorral jár, a pályázaton elnyert támogatást bizonyosan nem szatyorvásárlásra fordította.

Csábító volna azt gondolni, hogy az elszámoltatási kormánybiztosban valamiféle rendszerfilozófiai ambíciók buzognak, a valóság ennél sivárabb: úgy tűnik, egy intézetvezetővé avanzsált frusztrált filozófiaoktató bosszúhadjárata folyik, kormánytisztviselők munkaidejének felhasználásával. A középszer bosszúja és a politikai számítás találkozása az elszámoltatási kormánybiztos boncasztalán. A politikai számítás, hiszen Heller Ágnest és a többi hírbe hozottat a nagyközönség elsősorban nem filozófusként, hanem a demokratikus értékek szószólójaként ismeri. Kádár idején állásuk elvesztésével lakoltak – Heller Ágnes emigrációban vált világszerte jegyzett filozófussá –, ma tekintélyüket próbálják kikezdeni.

Tegyük hozzá: miközben a filozófia tudománya állami támogatás nélkül nem művelhető magas fokon, az valóban felvethető, hogy miért pont az innovációra szánt pénzekből kell finanszírozni filozófiai kutatásokat. De erre a kérdésre nem Heller Ágnesnek, Vajda Mihálynak vagy Radnóti Sándornak, hanem a döntéshozóknak kell válaszolni.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!